Ar saulės elektrinė tikrai verta dėmesio ir yra gera investicija – kalbama jau ne vienerius metus. Manome, kad norint įsivertinti jėgainės naudingumą reikia analizuoti kiekvieną atvejį individualiai. Kreipkitės ir mes kartu paskaičiuosime, kokios yra galimybės įsirengti saulės elektrinę ir kokią naudą ji suteiks būtent jūsų namų ūkiui. Turėdami rankoje aiškiai užrašytus paskaičiavimus, nuspręsite ar verta turėti saulės elektrinę.
Saulės elektrinė naudingesnė kai suvartojama daugiau elektros
Jeigu namai šildomi elektra, veikia kondicionierius, vanduo šildomas elektra – elektros sąskaitos turėtų būti ne mažos. O jeigu dar kieme stovi elektromobilis ar dažnai naudojami kiti elektros įrenginiai – saulės elektrinė atneštų daug naudos ir ženkliai sumažintų sąskaitų skaičiukus.
Žmonės, gyvenantys senesnės statybos butuose, kur elektra naudojama tik apšvietimui ir buičiai, jos sunaudoja nedaug. Nors daugiabučių gyventojai taip pat turi galimybę įsigyti nutolusias saulės elektrines, tačiau sunaudojant nedaug elektros, jėgainės atsiperkamumo laikas bus ilgesnis ir būsto išlaikymo kaštai sumažės nedaug.
Saulės elektrinės naudingiausios kai elektros išlaidos didelės ir norima jas sumažinti.
Naujos statybos pastatų reikalavimai
Važiuojant per Lietuvos gyvenvietes matyti, kad saulės elektrinės ant gyvenamųjų namų stogų sutinkamos vis dažniau. Nauji statybų įstatymai prisideda prie atsinaujinančios energetikos vystymosi. Iki 2021 metų naujai projektuojami ir statomi pastatai turėjo atitikti A+ energetinio naudingumo klasę, po 2021 metų jie turi atitikti A++ klasę. Tokie namai yra labai sandarūs, taupantys energiją ir beveik jos nenaudojantys, o 50 % sunaudojamos energijos turi būti pagaminta iš atsinaujinančių šaltinių. Vienas patogiausių būdų atitikti šį reikalavimą yra saulės elektrinė. Jas galima įrengti tiek ant šlaitinio, tiek ant horizontalaus stogo. Su jėgaine A++ klasės namo išlaidos energijai bus labai mažos, o namo vertė taps dar didesnė.
Galime greitai ir kokybiškai įrengti saulės elektrines ant naujos statybos namų ar pastatų.
Kokia elektros galia reikalinga vidutiniam šeimos ūkiui?
Jeigu norite sumažinti savo namo energijos kaštus, kreipkitės į mus. Mes paskaičiuosime:
- kokio galingumo saulės jėgainės reikėtų,
- kiek galėsite sutaupyti,
- kada atsipirks investicijos.
Mes patarsime kaip teisingai užpildyti dokumentus, kad gauti APVA paramą jėgainėms įsirengti. Sąžiningai pateiksime jums visus duomenis, reikalingus įsivertinti saulės elektrinės naudingumą ir atsiperkamumą.
Kokios galios elektrinės reikėtų ir kiek pavyktų sutaupyti sunku atsakyti, nes kiekvienam ūkiui elektros energijos paskaičiavimai yra individualūs. Vis tik, kad būtų galima geriau suprasti bendrą kontekstą, pateiksime vidutinio 4 asmenų šeimos ūkio pavyzdį.
Sandariame A+ klasės name, kuriame gyvena 4 asmenų šeima reikalinga elektra šildymui šilumos siurbliu oras-vanduo, vandens pašildymui boileriu, buitiniams prietaisams ir apšvietimui. Tokio namo išlaikymui gali reikėti apie 6000-8000 kWh elektros per metus. Saulės elektrinė panašiuose būstuose galėtų ženkliai sumažinti elektros išlaidas. 7000 kWh energijai pagaminti reikės 7 kW galios saulės jėgainės, nes 1 kW įrengtos galios per metus vidutiniškai pagamina apie 1000 kWh elektros.
Tai tik apytiksliai skaičiai, o kiek energijos pagamina saulės elektrinės priklauso nuo daugelio veiksnių: į kurią pusę atsuktas stogo šlaitas su moduliais, kokiu kampu pasviręs, ar stogo nedengia šešėlis, ar apsiniaukusi diena, ar saulėta ir kt.
Kodėl naudinga turėti 10 kW galios saulės elektrinė?
Didesnę jėgainę turėti pravartu, nes už elektros pasaugojimą ESO tinkluose galima atsiskaityti nepanaudotos energijos pertekliumi. Sakykime, mūsų ankstesniame namų ūkio pavyzdyje, jeigu vietoje 7 kW galios būtų įrengta 10 kW saulės jėgainė, nepanaudota liktų apie 3000 kWh energijos per metus. Vienas iš ESO galimų atsiskaitymo planų tai atsiskaitymas kilovatvalandėmis – 32 % nuo pagamintos elektros, tai ir būtų apie 3000 kWh atliekančios energijos. Atsiskaitydama su ESO tinklais ir atiduodama šią energiją, šeima galėtų visiškai nemokėti už elektros pasaugojimą. Tada jų išlaidos būtų tik saulės elektrinės įrengimas, o su APVA parama kaštai sumažėtų dar apie 30 %.
Kokie kiti atsiskaitymo planai už elektros pasaugojimą?
Saulės elektrinės daugiausiai energijos pagamina vasarą, saulėtomis dienomis, o mažiausiai – nuo lapkričio iki vasario mėnesio. Taigi pagamintas ir nesunaudotas elektros perteklius nukreipiamas į ESO tinklus, kurs yra saugomas už atitinkamą mokestį, kad vėliau gaminantis vartotojas galėtų jį susigrąžinti.
Nuo 2024 metų balandžio mėn. 1 dienos įsigaliojo tokie planai (kainos žemoje įtampoje):
- 0,06655 Eur/kWh mėnesiui už kiekvieną saugomą kilovatvalandę.
- Skaičiuojama saulės elektrinės galia ir mokama už kiekvieną galios kilovatą 4,888 Eur/kW mėnesiui.
- Atsiskaitoma elektros pertekliumi. ESO tinklams atiduodama 32 % pagamintos energijos.
Taigi, saulės elektrinės nėra visiškai nepriklausomos nuo elektros tinklų, tačiau energijos saugojimo mokestis yra žymiai mažesnis nei įprastų vartotojų mokama kaina už elektrą.
Saulės elektrinės įrengimas: koks turėtų būti stogas?
Norint įvertinti kaip ir kur geriausia įrengti saulės elektrinės modulius, kreipkitės į mus. Patyrusi komanda atras geriausią sprendimą, tinkantį tik jums.
Įprastai saulės elektrinės statomos ant gyvenamo namo stogo. Idealus stogo pasvirimo kampas yra 35 laipsniai. Tačiau elektrinės įrengiamos ir ant plokščio stogo, pakreipiamos į pietų pusę atitinkamu kampu. 1 kW moduliams įrengti reikalingi 6 kvadratiniai metrai ploto. Jeigu tokio ploto ant stogo nėra, saulės modulius galima įrengti ant žemės.
Saulės elektrinė kainuos pigiau su APVA parama
Kiekvienais metais skiriama Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) parama saulės elektrinėms įsirengti. Paskutinis kvietimas teikti paraiškas paramai šiais metais buvo paskelbtas 2024 metų birželio 11 dieną. Iš viso šiam etapui skirta 40 mln. eurų. Parama gali pasinaudoti gyventojai, norintys įsirengti nuosavą saulės elektrinę arba padidinti galią jau turimos.
Šių metų III ketvirtį paramos dydis vienam gaminančiam vartotojui yra šiek tiek mažesnis ir siekia 254,93 eurus už 1 kW galios. Iki 2024 vasario 29 d. paramos dydis buvo 322,9 eurai. Nors skaičiai skiriasi, tačiau pinga pačios saulės elektrinės, jų įrengimas, todėl šiuo metu paramos dydis vis dar sudaro apie 30 % elektrinės įrengimo išlaidų.
Norintiems padidinti jau turimos elektrinės galią – parama siekia 191,99 eurą už 1 kW. Fiziniams asmenims didžiausia galia, už kurią teikiama parama yra iki 10 kW. Tai pakankamas kiekis energijos vienam šeimos ūkiui, kurio galbūt dar liktų energijos atsiskaitymui su ESO tinklais.
Gauti APVA paramą gali kiekvienas
Gauti paramą iš APVA gali kiekvienas gyventojas, norintis naudoti atsinaujinančią saulės energiją, tačiau kartais stabdo tai, kad nežinoma, kaip ir kokius dokumentus užpildyti, kaip teisingai pateikti paraišką. Todėl mūsų „Akitex“ komanda visada pasiruošusi jums padėti. Patyrę komandos nariai žino, kokie yra keliami reikalavimai, kaip pildomi dokumentai, todėl kreipkitės ir užduokite jums rūpimus klausimus, o mes padėsime atsakyti, patarsime kaip tinkamai paruošti dokumentus.
„Akitex“ tai ilgametę patirtį saulės energetikoje turinti įmonė, įgyvendinusi daugybę projektų – nuo mažų namų ūkių iki didelių projektų įmonėms. Galite pasitikėti mūsų komanda, mes kartu įgyvendinsime jūsų sumanymą turėti saulės elektrinę, o vėliau užtikrinsime jos priežiūrą.